خدمات استوریج

خدمات استوریج

 

در دنیای مدرن امروز اکثر افراد نیاز به ذخیره سازی اطلاعات شخصی و کاری خود دارند. این اطلاعات می تواند فایل های کاری، اسناد، عکس‌های شخصی و یا اطلاعات و داده های مالی باشند. خدمات استوریج (Storage) به شما کمک می کند تا  بتوانید اطلاعات خود را ذخیره کنید و به آنها دسترسی سریع داشته باشید.

در واقع لغت استوریج (Storage)به معنای ذخیره ساز است که به فضای ذخیره‌سازی فایل ها گفته می شود.  این بخش از سیستم همان سخت افزار شبکه‌ و سرورها می باشد که جهت ذخیره سازی اطلاعات طراحی می شود.  یکی از مزایای مهم استفاده از استوریج ذخیره  و ‌اشتراک‌ داده ها در حجم های مختلف در شبکه می باشد. معمولا فضای ذخیره سازی استوریج ها بیشتر از سرورهای شبکه می باشد. ذخیره‌سازی، دسترسی، امنیت و مدیریت فایل ها از ویژگی های اصلی استوریج است که در مرکز شبکه قرار دارد. کاربران می توانند داده‌ها را در شبکه برای یکدیگر ارسال می‌کنند.

 

استوریج چیست؟

 

استوریج سیستم ذخیره سازی اطلاعات است که برای حفظ و نگهداری داده ها در بسیاری از کسب و کارها به کار می رود. این ابزار نقش مهمی در مدیریت داده‌ها و اطلاعات بازی می کند و امکان ذخیره منظم اطلاعات را فراهم می سازد.  این سیستم می‌تواند متشکل از سرور، هارد دیسک‌، فضای ذخیره‌سازی ابری و روش‌های دیگری از ارائه خدمات استوریج می باشد. استوریج سرورها، سرور بکاپ‌گیری داده‌ها نیز تلقی می شوند که جهت دسترسی به داده‌ها می توان از پنل مدیریتی GUI و FTP و یا نرم افزار API استفاده کرد.

چنانچه قصد دارید تا حجم قابل توجهی از فایل‌ها یا اطلاعات را در اختیار سایر سیستم‌های موجود در شبکه قرار دهید، استفاده از استوریج گزینه مناسب و جذابی است.

 

نقش استوریج در کسب و کاره

 

استوریج، موجب اتصال از راه دور دستگاه‌های ذخیره سازی به سرور می شود. این اتصال برای انتقال اطلاعات از دستگاه‌های ذخیره سازی استفاده می‌کند. یکی از مهمترین خدمات استوریج دسترسی کسب و کارها به اطلاعات مورد نیاز از طریق شبکه می باشد. خدمات استوریج یکی از اصلی ترین عناصر فناوری اطلاعات است که امکاناتی مانند ذخیره سازی ایمن داده‌ها، دسترسی سریع به اطلاعات و امکان انتقال داده‌ها را جهت بهبود عملکرد کسب و کارها در اختیار کاربران قرار می دهد.

 

انواع استوریج

 

استفاده از خدمات استوریج ها در چند نوع رایج است که در ادامه مهمترین آنها را معرفی می کنیم:

هارد دیسک سخت (HDD)

این ابزار برای ذخیره فایل‌ها با حجم بالا و استفاده عمومی و روزمره گزینه مناسبی است. عمر مفید این وسیله حدودا دو سال است و در استفاده از هارد دیسک ها باید مراقب باشید زیرا در برابر ضربه و افتادن بسیار حساس هستند. بنابریان توصیه می شود اطلاعات مهم را در این هارد دیسک ها نگهداری نکنید. ظرفیت هارد دیسک‌ها در اندازه‌های 1 ترابایت، 2 ترابایت، 4 ترابایت و غیره می باشد و  سرعت انتقال داده: سرعت انتقال داده بسته به سرعت چرخش دیسک (معمولاً بین 5400 تا 7200 دور در دقیقه) است. معمولاً سرعت انتقال داده در هارد دیسک‌ها بین 100 مگابیت بر ثانیه (Mbps) تا 600 مگابیت بر ثانیه (Mbps) است.

هارد دیسک با حالت جامد (SSD)

این نوع از خدمات استوریج ها برای سرعت بالا، لپ تاپ های قابل حمل و کارهای گرافیکی استفاده می شوند. افرادی که قصد انجام بازی های رایانه ای را دارند می توانند از این نوع هارد دیسک استفاده کنند.  زیرا برای کاهش زمان راه‌اندازی و لودینگ بازی‌ها کاربردی تر هستند.

ظرفیت در حافظه‌های حالت جامد کمتر هستند و از 128 گیگابایت (GB) تا 4 ترابایت (TB) یا بیشتر می باشند اما سرعت انتقال داده ها به دلیل استفاده از رابط‌های جدید بالاتر می باشد. سرعت انتقال داده در این هارد دیسک بین 200 مگابیت بر ثانیه (Mbps) تا 3.5 گیگابیت بر ثانیه (Gbps) یا بیشتر می‌باشد.

 

روش‌های ذخیره سازی اطلاعات

 

برای ذخیره سازی اطلاعات روش‌های مختلفی وجود دارد که شامل SAN ، NAS و DAS می شود. این برای دسترسی آنلاین به داده‌ها و یا نگهداری اطلاعات است. هریک از این روش ها برای ارتباط با شبکه‌های مختلف و مدیریت داده‌ها مورد استفاده قرار می گیرد که مزایا و معایبی نیز دارند. شما با توجه به شرایط کسب و کاتان می توانید بهترین گزینه خدمات استوریج را انتخاب کنید.

شبکه DAS (Direct Attached Storage) برای ذخیره داده ها در دستگاه های متصل به سیستم استفاده می شود.

شبکه SAN (Storage Area Network)  یک شبکه خصوصی برای ذخیره سازی داده هاست می باشد که به تعداد زیادی کامپیوتر متصل است.

شبکه NAS (Network Attached Storage) یک دستگاه فایل سرور است که دسترسی به فایل های ذخیره شده در شبکه را از طریق یک ترمینال خاص ممکن می سازد. هر یک از این خدمات استوریج ها دارای مزایا و معایب خاص خود هستند که با بررسی می توانید بهترین گزینه را متناسب با کسب و کار خود انتخاب کنید.

خدمات استوریج شبکه

استوریج شبکه از طریق یک شبکه به رایانه ها متصل می شود و موجب اتصال گروهی از استوریج‌های شبکه خارجی می گردد. با استوریج شبکه می توانید چندین فضای ذخیره‌سازی را در یک شبکه به اشتراک بگذارید و محیط فناوری اطلاعات برای کاربران فراهم کنید. معمولا استوریج شبکه به در محیط‌های فناوری اطلاعات سازمانی اجرا می‌شوند. با استفاده از استوریج شبکه، تمامی  رایانه‌های موجود در شبکه می توانند از ظرفیت ذخیره‌ساز استفاده کنند.

 

کاربردهای استوریج چیست؟

 

فضای ذخیره‌سازی اطلاعات یا خدمات استوریج کاربرد گسترده ای دارد که برخی از مهم ترین آنها عبارت است از:

کاربری با انعطاف‌پذیری بالا

استوریج به کاربران این امکان را می‌دهد تا بدون محدودیت از آن استفاده کنند. استوریج قابلیت انعطاف‌پذیری بالایی در ذخیره سازی اطلاعات داشته و کاربران می توانند نوع ذخیره‌سازی داده‌ها را بر اساس نیازشان مشخص کنند.

ذخیره‌ی اطلاعات با امنیت بالا

استوریج امکان ذخیره‌سازی اطلاعت مهم و محرمانه را در یک مکان امن فراهم می‌کند. همچنین کاربران می توانند داده‌هایشان را از هرگونه خسارت یا دسترسی غیرمجاز محافظت کنند. امنیت استوریج شامل رمزنگاری داده‌ها، پشتیبان‌گیری مداوم و کنترل دسترسی می باشد.

عدم محدودیت در تعداد کاربران

دسترسی تعداد کاربران زیاد به صورت همزمان به داده ها از مزیت استفاده از خدمات استوریج است. اشتراک گذاری اطلاعات، موجب بهبود عملکرد و افزایش هماهنگی بین کارکنان یک سازمان می شود.  همچنین، به مدیران امکان کنترل دقیق بر روی دسترسی کاربران داشته باشد.

 

کاربردهای استوریج در صنعت چیست؟

 

استوریج در بخش‌هایی از صنعت مانند انرژی، تولید، لجستیک و توزیع، ارتباطات و صنایع بزرگ مانند خودروسازی و هواپیماسازی اهمیت ویژه ای دارد. استوریج در صنایع به صورت فیزیکی (مانند سیستم‌های ذخیره‌سازی دیسک و سرورهای فیزیکی) و همچنین ابری (استفاده از فضای ذخیره‌سازی ابری) استفاده می‌شود. این صنایع نیاز به ذخیره‌سازی داده‌های پیچیده دارند که استوریج این مساله را به خوبی حل می کند.

 

راهنمای خرید استوریج

 

در هنگام خرید استوریج بهتر است به مواردی که ذکر می شد، توجه کنید:

تعیین کارایی و توان خروجی مورد نیاز (خانگی، میانی یا سازمانی)

استوریج‌های سریع از رابط SATA 3 استفاده می کنند که سرعت انتقال داده ها را کمتر از 700 مگابایت در ثانیه انجام می دهد. رابط M.2 ، سرعتی بیشتر از SATA 3 دارد و فقط برای دیسک های SSD کار می کند و در کامپیوترهای رومیزی با اسلات PCIe قابل اتصال است. استفاده از استوریج های با پردازنده های 4 هسته ای و چندین گیگابایت رم و حافظه فلش در محیط سازمانی رایج تراست. در محیط خانگی از ذخیره سازهای  تک هسته‌ای و 1 گیگابایت رم استفاده می‌شود. بهتر است برای هاست مجازی‌سازی پردازنده با هسته بالاتر انتخاب شود. چرا که هر چه سرعت استوریج پایین باشد، قدرت سخت‌افزار نیز کمتر خواهد بود.

بررسی تعداد و نوع درگاه‌های مورد نیاز

سازمان‌ها و کسب‌و‌کارها برای ذخیره سازی داده‌ها در استوریج‌ها، نیاز به درگاه‌های مختلفی دارند. درگاه RJ45 و USB برای دستگاه‌های خانگی معمولا استفاده می‌شوند. درگاه‌های SFP+ به کاربران اجازه می‌دهند تا کامپیوتر‌ها و شبکه‌ها را سریع‌تر به استوریج متصل کنند. سازمان‌ها برای تسریع در اموراتشان به تعدادی درگاه RJ45، SFP+، USB 2.0 و 3.0 به همراه درگاه‌های eSATA نیاز دارند. به علاوه، برخی کسب‌و‌کارها نیاز به درگاه‌های USB-C و Thunderbolt دارند تا استوریج را به دستگاه‌های MAC متصل کنند. در صورتی که استوریج با درگاه 1 گیگابایتی تهیه شده و در شبکه‌ای با درگاه‌های 10 گیگابایتی استفاده شود، برای دسترسی به اتصال‌ باید هزینه‌ای چند برابر پرداخت شود. لذا توجه به درگاه در انتخاب استوریج بسیار مهم است.

برآورد تعداد افرادی که به طور همزمان به استوریج متصل می‌شوند

اگر کمتر از ۱۰ نفر از استوریج استفاده کنند، مدل Home/SOHO مناسب است. برای بکاپ فایل‌ها می‌توان استوریج با CPU ARM با هزینه کم و کارایی بالا استفاده نمود. در صورت استفاده به عنوان سرور مالتی‌مدیا، توصیه می‌شود استوریج با CPU Intel-based انتخاب شود. اگر بیش از ۱۰ نفر همزمان اتصال داشته باشند، استوریج رده میانی مناسب است که کنترل اتصالات بیشتر و سرویس‌های بیشتری دارد. در صورت داشتن صدها کاربر به صورت همزمان، استفاده از رده سازمانی بهتر است که کارایی بالایی در CPU و RAM ارایه می‌دهد.

تعیین تعداد مورد نیاز هارد درایو برای RAID

برای حفاظت از اطلاعات و بکاپ‌گیری، بهتر است از تکنولوژی Data Protection نظیر RAID استفاده کنید. کسب‌وکارهای با اطلاعات حساس به استوریج‌هایی با درایو‌های بیشتری مانند 6، 8 و 10 درایو نیاز دارند. برای مصارف خانگی یا کسب‌وکارهای کوچک، یک یا حداکثر دو هارد کافی است. برای استفاده از RAID 1، حداقل 2 درایو و برای RAID 5، 4 درایو لازم است. افرادی که کار StreamView، ویرایش ویدئو و یا سرویس‌های روی دارند، به دستگاه‌هایی با 4 درایو نیاز دارند. تعداد بیشتر درایوها امکان آینه کردن و تقسیم‌بندی برای بکاپ‌گیری و تقسیم‌بندی درایو‌ها را راحت‌تر می‌کند.

 

مزایای استوریج چیست؟

 

استوریج در بهبود عملکرد و مدیریت داده‌ها در سازمان‌ها نقش حیاتی دارد. علاوه بر این موجب افزایش کارآیی، دسترسی سریع به داده ها، آنالیز فرآیند ذخیره‌سازی، انعطاف‌پذیری و انتقال سریع داده ها، کاهش هزینه‌های جانبی و بالا بردن ظرفیت فرآیند‌های عملیاتی می گردد. همچنین ارائه دهنده استراتژی بهینه برای مدیریت ذخیره‌سازی مانند رمزگذاری، پشتیبان‌گیری و افزایش امنیت می باشد.Storage  قابلیت سازگاری با سیستم‌ها و تجهیزات مختلف را دارد.

برای خرید استوریج می توانید با شمارههای درج شده در سایت تماس بگیرید. آسام دیتا بهترین پیشنهاد را برای شما دارد.